Płyty komorowe

Poliwęglanowe płyty komorowe

Poliwęglan komorowy jest tworzywem, którego własności sprawiają, iż stanowi najbardziej uniwersalny materiał zdolny połączyć najwyższe parametry optyczne i wytrzymałościowe z doskonałą izolacją termiczną. Znajduje zastosowanie przy szkleniu nowych i renowacji starych zadaszeń, świetlików, ścianek działowych.

Ma zastosowanie w przemyśle m. in. do przeszkleń cieplarni, basenów, dachów szedowych, hal przemysłowych i sportowych, sklepień kolebkowych, przejrzystych ekranów akustycznych oraz w budownictwie indywidualnym m. in. do tarasowych pokryć dachowych, markiz, oranżerii, ogrodów zimowych, jako wypełnienie balustrad balkonów i klatek schodowych.

Płyty PCB mogą być również instalowane w typowych metalowych lub drewnianych ramach okiennych przy użyciu taśm i nietwardniejących materiałów szklarskich. System uszczelniający musi zapewnić możliwość ruchu płyty (rozszerzenie i kurczenie) bez utraty przyczepności.

Dane techniczne

W ofercie znajdują się płyty z poliwęglanu komorowego: Decarglas, Makrolon (Makroform), Barlo Plastics, Sunlite (Polycarb) oraz Lexan (General Electric) o grubościach: ( w mm ): 4; 4,5; 6; 8; 10; 16; 20; 25; 32. Standardowe długości płyt: 6 m, 7m ( inne do uzgodnienia ).

Płyty dostępne są w kolorach: przejrzystym, mlecznym, dymnym ( + 5% do ceny ) oraz w przypadku grubości 10 w kolorze niebieskim (+ 10% do ceny ). Ponadto w ofercie znajdują się panele komorowe z poliwęglanu przystosowane do łączenia „na własne pióro i wpust”.

Sprzedawane przez firmę Mawa płyty komorowe z poliwęglanu posiadają następujące aprobaty techniczne:
DECARGLAS: Aprobata Techniczna ITB AT-15-3366/99
SUNLITE: Aprobata techniczna ITB AT-15-4542/2000-11-28

Dane statyczne dla płyty FWP 16 mm (podparcie na obwodzie płyt)

Właściwości

Lekkie extrudowane płyty lub panele z poliwęglanu produkowane są na bazie granulatu poliwęglanowego. Zachowują najwyższe parametry optyczne i odpornościowe, wykazują wysoką termoizolacyjność ( od K=3,9 do K=1,4 ) i doskonała przepuszczalność światła. Trwałość zachowują w szerokim zakresie temperatur od – 40’C do + 120’C. Posiadają bardzo wysoki stosunek wytrzymałości do ciężaru co umożliwia zastosowanie do ich montażu lekkich konstrukcji. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych dzięki warstwie akrylowej chroniącej poliwęglan przed starzeniem się pod wpływem promieniowania UV. Płyty zabezpieczone są na czas transportu i montażu folią z obu stron przy czym strona zabezpieczona folią z nadrukiem to strona płyty pokryta akrylowym filtrem przeciw promieniowaniu UV.

Przechowywanie, obróbka i montaż

Płyty należy przechowywać chroniąc je przed wpływem czynników atmosferycznych i składować na paletach, zabezpieczając przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które mogą doprowadzić do znacznego wzrostu temperatury w stosie, co mogłoby spowodować sklejenie się płyt lup sklejenie folii z płytą.

Podczas montażu płyt należy pamiętać o zabezpieczeniu brzegów płyty taśmą aluminiową chroniącą przed wnikaniem do wewnątrz kurzu i drobnoustrojów mogących doprowadzić do zanieczyszczenia ( np. na zielono ).Stosujemy taśmę pełną lub paroprzepuszczalną, która zalecana jest szczególnie w konstrukcjach gdzie występuje różnica temperatur po obu stronach płyty. Aby skroplonej parze wodnej umożliwić wydostanie się z płyty, taśmę paroprzepuszczalna stosujemy do zabezpieczenia komór niżej położonej krawędzi płyty. Trzeba także wziąć pod uwagę liniową rozszerzalność termiczną materiału (ok.+/- 3mm na mb) i zostawić odpowiednią ilość wolnej przestrzeni podczas mocowania płyty w ramach oraz przy wierceniu otworów, aby umożliwić swobodną dylatacje płyty.

Płyty można ciąć nierozwiedzionymi brzeszczotami o drobnych zębach oraz wysokoobrotowymi piłami tarczowymi. Cięta krawędź płyty powinna być naprężona i unieruchomiona aby uniknąć postrzępienia krawędzi. Płyty poliwęglanowe można giąć przy czym przyjmuje się promień gięcia = grubość płyty x 175.