Zastosowania
Szkło bezpieczne wzorzyste z polistyrenu na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od naturalnego szkła chociaż wykonane jest z tworzywa sztucznego. Znakomicie nadaje się do szklenia drzwi , mebli, do budowy kabin prysznicowych, ścianek działowych, ścianek wanien i pryszniców, osłon świetlnych, sufitów podwieszanych, balustrad. Szkło bezpieczne z polistyrenu stosować można tylko wewnątrz ponieważ nie jest ono odporne na działanie czynników atmosferycznych.
Właściwości
Szkło polistyrenowe jest bardziej odporne na uderzenia niż szkło mineralne, przy pęknięciu nie powstają odpryski i ostre krawędzie ( dlatego też nazywane jest szkłem bezpiecznym ). Pod wpływem światła słonecznego, a szczególnie promieniowania UV w polistyrenie mogą z czasem wystąpić przebarwienia i osłabienie wytrzymałości na skutek starzenia się tworzywa, np.: mikropęknięcia, utrata przejrzystości. Szkło polistyrenowe posiada aprobatę techniczną ITB: AT-15-4567/2000
Oferta
W ofercie znajduje się 18 wzorów szkła, które sprzedawane jest w postaci formatek-płycin o wymiarach zgodnych z wymiarami standardowych otworów drzwiowych czyli:
142×54, 120×64, 142×44, 44×54, 44×44, 90×180 cm
oraz w postaci arkuszy o wymiarze 100x200cm. W przypadku płycin drzwiowych grubość formatek wynosi 2,5 mm natomiast tafle 100x200cm są dostępne w grubościach 2,5 mm,5 mm, 8mm.
Wymiary formatek do bezpiecznego szklenia drzwi – grubość 2,5 mm.
Drugą grupą produktów z polistyrenu jest Basterglas – formatki szkła przejrzystego lub mlecznego o grubości 2 i 4 mm w formatach:
– przejrzyste: 25x50cm, 50x50cm, 50x100cm, 50x125cm, 50×150 cm
– mleczne: 50×100 cm, 50x150cm
Obróbka i montaż
Szkło można piłować przy pomocy typowych, dostępnych w handlu narzędzi takich jak: piła płatnica, otwornica włosowa lub piła tarczowa z drobnymi zębami.
Do cięcia używa się też noża do ciecia wykładzin – nacina się powierzchnię i przełamuje na krawędzi. Wiercić dostępnymi typowymi wiertłami. Szkło polistyrenowe jest termoplastyczne – można je giąć po uprzednim rozgrzaniu narzędziami na gorące powietrze lub palnikiem Bunsena. Płytę ogrzewa się dwustronnie. Odstęp płomienia od powierzchni płyty musi wynosić co najmniej 15 cm. Kleić wszelkimi dostępnymi w handlu klejami polistyrenowymi (poliwinilobenzynowymi).
W ofercie znajdują się także profile aluminiowe-anodowane, przystosowane do szkła o grubości: 2,5 mm i 5 mm, za pomocą których można łączyć i zamykać konstrukcje ze szkła. Komplet zawiera: profil i uszczelkę gumową.
Konserwacja
Szkło z polistyrenu nie wymaga prawie pielęgnacji. Wystarcza ciepła woda, gąbka, miękka ściereczka. Nie należy stosować środków do szorowania, które mogłyby spowodować zadrapania. Kanty można dopracować heblem lub papierem ściernym.